Veszélyben a Cavendish-banán, amely a világ fogyasztásának 99 százalékát adja. Ha nem sikerül megoldást találni a gyümölcsöt megtámadó gombára, akár teljesen eltűnhet a fajta.
Könnyen előfordulhat, hogy pár éven belül már csak emlék lesz az a fajta banán, ami ma az egyik legolcsóbb gyümölcs a boltokban és amit jóformán gondolkodás nélkül teszünk a kosarunkba.
Az ok egy gomba, a Tropical Race 4, amely már gyakorlatilag megsemmisítette a tajvani, a malajziai és az indonéz banánültetvényeket és már a dél- és közép-amerikai területeket fenyegeti. Ami nagyon nem mindegy az Európai Unióban (így Magyarországon sem), hiszen az itt kapható banánok döntő hányada ezekről a területekről érkezik.
Ráadásul ennek a gombának megvan az a képessége, hogy évtizedekig fertőzze a talajt, így ha valóban pusztítani kezd az amerikai földrészen is, annak katasztrofális következményei lehetnek, egyfelől a termelőknek, akiknek a megélhetése függ tőle, másfelől a fogyasztóknak, akik egy kedvelt csemegét veszíthetnek el rendkívül rövid időn belül.
Magyarország kedvelt gyümölcse
A magyarországi banánfogyasztás növekedése egészen elképesztő méreteket öltött. Csak egy példa: a 2008-as import 32 százalékkal (!) haladta meg az azt megelőző évit. Magyarországon az egy főre eső átlagos évi banánfogyasztás 7 kilogramm. A magyar banánfogyasztás a rendszerváltás óta szinte folyamatosan nő (kivételt ez alól a gazdasági válságot hozó 2009-es év volt), mi több, nem csak újraexportáljuk a gyümölcsöt, de egyenesen a magyar gyümölcsexport legjelentősebb tétele a maga 53 százalékával.
A banán (amely olcsósága mellett rendkívül egészséges és praktikus is, hiszen saját, eredeti csomagolásában érkezik, könnyen hámozható és fogyasztható) nem csak nyersen, önmagában kedvenc: sütve, sütiben, shake-ben és még sorolhatnánk
Erre a 90-es évek elején a kereskedelem is ráerősített, amikor sportolókat kezdtek bevonni a népszerűsítésbe, például az atléta Linford Christie-t. Így a gyümölcshöz hirtelen a sportosság és lendület képe kapcsolódott.
Lesz-e utód?
Visszatérve a Tropical Race 4 gombára: a történet iróniája, hogy a Cavendish azért válhatott ennyire egyeduralkodóvá a piacon, mert egy gombafajta gyakorlatilag teljesen kipusztította az elődjét, a Gros Michelt, amely a XIX. század végén az első exportált banánfajta volt (Jamaicából szállították az Egyesült Államokba).
A kérdés most az, hogy amennyiben bekövetkezik a legrosszabb, a termelőknek sikerül-e megfelelő utódot találni a Cavendishnek. Nem kizárt, hogy jön a genetikailag módosított, és a különböző fertőzéseknek, gombáknak ellenálló banán, ha így lesz, akkor nagyobb zökkenők nélkül sikerülhet az átállás. Ha nem, akkor egy időre akár búcsút is mondhatunk kedvelt gyümölcsünknek.
Utolsó kommentek