A kérdés persze joggal kelthet némi csodálkozást a Nyájas Olvasóban, pláne, ha a választ is eláruljuk: mi más lenne, mint a paraziták elleni hatékony védekezés, végső soron a túlélés.
A kérdés (röviden és velősen: miért párosodnak az állatok, ahelyett, hogy szimplán újraklónoznák magukat?) gyakorlatilag Charles Darwin óta izgatja a tudósokat, Abban eddig is többé-kevésbé közmegegyezés volt, hogy két élőlény párosodása új genetikai kóddal rendelkező utódot hoz létre, ami ellenállóbbá teszi. 
A megtermékenyítés tehát lehetőséget ad arra, hogy az élősködőkkel folytatott állandó „fegyverkezési versenyben” egy lépéssel a paraziták előtt járjanak. Ugyanakkor  tudományos megalapozottságú szilárd bizonyítékot erre keveset sikerült adni.
Most viszont a University of Indiana kutatói létrehoztak két féregcsoportot, azzal a különbséggel, hogy míg az egyik csupán párosodva tudott szaporodni, addig a másik csak klónozni tudta magát.
Ezt követően ártalmas baktériumokat szabadítottak rájuk. A kísérlet során kiderült: az egymással párosodó férgek meglehetősen nagy arányban élték túl a támadást, míg az önmagukat klónozók viszonylag gyorsan megsemmisültek.
„A szex lehetővé teszi a gazdatesteknek, hogy elkerüljék a parazitáktól származó fertőzést, míg az önmegtermékenyítés növelheti a fertőzés kockázatát” - mondta a tanulmány társszerzője.
„A gazdatestek és a paraziták közötti párhuzamos evolúciós harc ad magyarázatot a hímek létezésére” - tette hozzá Curtis Lively.
Mit mondhatnánk erre: férfi szempontból ez nem a leghízelgőbb tény...
Csatlakozz hozzánk és több mint kétezer barátunkhoz a Facebook-on, ahol az itteninél bővebb tartalommal, linkekkel, érdekes sztorikkal jelentkezünk: ami ide nem fér, ott megtalálható! Aki Twitter-en követne minket, azt is megteheti. Jó szórakozást!

 

Ha tetszett a poszt, akkor ajánljuk ezeket is: