A klímaváltozás következtében világszerte egyre több olyan természeti (vagy ember által építette) csoda látható, amely végveszélybe kerülhet. Ezek közül szemezgettünk, fantasztikus képeket is kínálva.
El tudják képzelni, hogy a londoni, New York-i vagy éppen a bangkoki folyó vagy tengerpart egyszer csak eltűnik a szemünk elől? Pedig jobb, ha kezdenek hozzászokni a gondolathoz, ugyanis (ezekben az esetekben) a vízszint emelkedése könnyen végzetessé válhat.
Egy, a napokban megjelenő könyv 100 olyan csodálatos helyet szedett össze világszerte, amelyek pár év, évtized alatt végveszélybe kerülhetnek. Ezek közül válogattunk (a képgalériát ide kattintva tekintheti meg).
Egy eltűnő ország
A namíbiai Naukluft Nemzeti Park is veszélyben forog, pedig elképesztően gazdag és gyönyörű élővilág és táj található ezen a közel 50 ezer négyzetkilométeren (az összehasonlítás végett: nagyobb, mint Svájc). Mást ne mondjunk, ez a 4. legnagyobb nemzeti park a világon, az egyik legöregebb sivataggal. Egyes helyein a dűnék akár 300 méter magasak is lehetnek.
A legtragikusabb sors az alig 12 ezer lakosú Tuvalura várhat. A Hawaii és Ausztrália között fekvő parányi szigetcsoport (mely csak 1978-ban függetlenedett Nagy-Britanniától, de mely továbbra is alkotmányos monarchia II. Erzsébet uralkodásával) egy az egyben eltűnhet a Föld felszínéről.
Az ENSZ második legkisebb népességű tagállamának legmagasabb pontja is alig 5 méter, így egy esetleges vízszint emelkedés végzetes lehet az egyébként is meglehetősen szegény (és főleg internetes domain nevek árusításából – hiszen a végződésük .tv – élő) ország számára.
Hasonló veszély fenyegetheti (hogy hozzánk azért kulturálisan kissé közelebb fekvő települést említsünk) az olaszországi Velencét is.
Az amerikai Mississippi folyó deltáját (legfelső képünkön) is a folyamatosan emelkedő vízszint veszélyezteti, mindez nehezítve a gazdaság terjeszkedési igényével. Nem véletlen, hogy az amerikai Kongresszus külön bizottságot állított fel, hogy próbálja meg fenntartani a vízmegosztási arányokat a Mississippi alsó része és az Atchafalaya folyó között.
Fent vagyunk a Facebook-on (csak egy lájk és már szórjuk is a sztorikat), az itteninél bővebb tartalommal, linkekkel, érdekes sztorikkal jelentkezünk: ami ide nem fér, ott megtalálható! Aki Twitter-en követne minket, azt is megteheti. Jó szórakozást!
Utolsó kommentek