Vajon mi a közös a cukros üdítőben, az etanolos üzemanyagban és a törvényhozás vonzáskörzetében működő lobbicsoportokban? Mindannyian azzal állnak összefüggésben, amit nap nap után magunkhoz veszünk. 

Idén először rendezik meg az az Egyesült Államokban az Élelmiszer Napot, amikor az „egészséges, elfogadható árú, fenntartható, humánus körülmények között előállított” termékeket próbálják meg reklámozni.

A nap alkalmából a Közérdekű Tudományért Központ (CSPI) összeállította a Rémes Tízest, avagy az amerikai étkezési kultúra tíz legrémesebb vetületét. A nem feltétlenül szorosan összefüggő tételeket tartalmazó lista felettébb érdekes lehet nekünk, magyaroknak is.

Cukrozott üdítők

A világszerte elképesztő mennyiségben fogyasztott üdítőket a CSPI csak folyékony cukorkának nevezi, köszönhetően a dobozonként 9 teáskanálnyi cukortartalomnak. A szervezet szerint a cukrozott üdítők nagyban hozzájárultak a mára már világjárvánnyá vált elhízáshoz.

Dupla sajtos McRoyal

De jóformán bármelyik klasszikus gyorséttermi szendvicset is mondhatnánk, amiért mégis erre a termékre esett a választás (a rögtön itt látható videón túl) az az, hogy már a Dupla sajtos McRoyal annak szimbólumává nőtte ki magát, hogy mi a baj az amerika típusú étkezéssel: kevés zöldség és gyümölcs, ellenben sok só és zsír.

A CSPI szerint a túl sok só évente több mint 100 ezer végzetes szívelégtelenség és stroke okozója.

Szarvasmarha hizlaló telep

Ez sem egy túlzottan meglepő tétel a listán, hiszen ezek a meglehetősen horrorisztikus, a szarvasmarhát kizárólag vágási célra tenyésztő telepek rosszak a környezetnek (a levegőbe kerülő metángáz miatt), a (meglehetősen gyakran) szűkös körülmények között tartott állatoknak és az embereknek (az E-coli veszélye miatt) is. Ellenben nyilván rengeteg pénzt lehet keresni vele.

Cukrozott gabonapelyhek

Ezekben gyakran túl sok a cukor és a szintetikus színezék. A Froot Loops például rengeteg amerikai gyermek kedvence, így aztán aligha csodálható, hogy a gyártó Kellog nem a leglelkesebb híve az amerikai kormány önkéntes táplálkozási előírásainak, melyek elsődleges célja a gyermekek egészséges étkezésének népszerűsítése.

Tojásfarmok

Tavaly egy hatalmas szalmonella-járvány tört ki a Jack DeCoster tojásfarmokról, ami felhívta a figyelmet az amerikai élelmiszer-biztonsági előírások hiányosságaira.

Lobbicsoportok

Nem nagyon kell mit mondani, a nagy amerikai élelmiszergyártók mögött mindenhol van egy befolyásos lobbicsoport. Jelenlétük általában nem től feltűnő, de minden fontos helyen ott vannak.

Alternatív, bioüzemanyagok (etanol és kukorica)

Pár éve még világmegváltó ötletnek tűnt, mára kiderült, hogy finoman fogalmazva sem. Miután elkezdtek a kukoricából üzemanyagot előállítani, nyilván pillanatok alatt felment a termény (és minden, kukoricát tartalmazó élelmiszernek) az ára. Ami az etanolt illeti, sajnálatos módon a mai napig sincs semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy jelentős környezetvédelmi előnye lenne.

Fehérliszt

Egyike a legkevésbé ismert problémának a „Rémes Tízesben”, amennyiben gyakorlatilag mindenben jelen van, a pizzától a kekszekig. Az alapgond azzal van, hogy mind a vitamin, mind a rostok hiányoznak belőle.

Automaták

Ezek a lépten-nyomon megtalálható árusítógépek lépten-nyomon egészségtelen ételeket népszerűsítenek.

Csatlakozzon hozzánk a Facebook-on, ahol itteninél bővebb tartalommal, linkekkel, érdekes sztorikkal jelentkezünk: ami ide nem fér, ott megtalálható! Ja, és fent vagyunk a Twitter-en is sztárhírekkel, érdekességekkel.

Korábbi posztjaink közül ajánljuk:

Egy kommunista James Bond

Hátborzongató metrózás

Nagyot kaszáltak Steve Jobs halálán