Húsvét hétfőn mi másról is szólhatna a blog, mint arról, miként ünnepelnek a világ különböző tájain. Úgyhogy útnak indulunk, eljutunk Európán kívül az Egyesült Államokba, Afrikába és Ausztráliába is. Sok érdekesség vár, jöjjenek velünk!
Csatlakozz hozzánk a Facebook-on és a Twitter-en!
Lengyelország
Kezdjük rögtön itt a környéken, méghozzá Lengyelországban. Nem meglepő a hasonlóság, a lengyeleknél is dívik a vizeskedés, bár ők kissé másként csinálják. Noha a gyökerek (locsoljuk meg „szagos vízzel” a lányokat) hasonlóak, a végkimenetel egészen más, hiszen mára nagy utcai vízi csatákba torkollott a hagyomány.
Egyesült Királyság
Maradva Európában, de annak nyugati felén (és elmozdulva a gasztronómia irányába kissé), utunk az Egyesült Királyságba vezet, ahol a szárított gyümölcsökkel és fűszerekkel töltött, leginkább zsemléhez hasonlító péksütemény az egyik hagyományos étel, a tetején egy kereszt alakú vágással. Legalább annyira fontos kelléke ez a húsvétnak, mint mondjuk a szintén tradicionális csokitojás.
Írország
A katolikus Írországban Nagypénteken természetesen nem fogyasztanak húst, és ezt szigorúan be is tartják, helyette halat esznek. Minden nyilvános hely zárva tart.
Franciaország
A hagyomány szerint a vasárnap reggeli harangzúgás nyomán jelennek meg varázslatos módon (…) a csokitojások a gyerekek kis kosárkáiban.
Svédország
Érdekes módon a svédeknél nem a házi nyuszi, hanem az üregi nyulak hozzák a csokoládét. Bár szerintünk a gyerekeket ez aligha érdekli különösebben...
Egyesült Államok
Elhagyva Európát utunk az Egyesült Államokba vezet. A hagyomány szerint, noha mára gyakorlatilag rendkívül széles körben elterjedt, a tojáskeresés Amerikából indult ki.
Ausztrália
Nagyot ugorva, de maradva még az angolszász kultúrkörben érkezünk el Ausztráliába, ahol nem a nyuszi hozza a tojást. Ennek egyik oka az, hogy egészen az 1800-as évekig nem is nagyon volt nyúl a kontinensen, akkor hozták magukkal a telepesek. A nyulak aztán – természetes ellenségeik egy ideig nem lévén – rendkívüli módon elszaporodtak. A húsvétból azonban kiszorultak, helyettük a bilby, egy nagy fülü, erszényes kis állat szállítja le a megfelelő mennyiségű csokitojást az ausztrál gyerekeknek. Mondjuk neki legalább van miben...
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigetek és a húsvét kapcsolatáról alighanem mindenkinek elsőre a Jézus Krisztus szenvedéseit önostorozással és keresztre feszítéssel felidézők jutnak az eszébe... A körmenet egyébként már hajnal előtt megkezdődik, benne angyaloknak öltözött kislányokkal.
Nigéria
Irány Afrika, ott is Nigéria, ahol (éppenséggel Európa középső részéhez hasonlóan) családi hagyomány a szimpla tyúktojás közös kifestése, feldíszítése.
Ghána
Ghánában elég különös hagyomány uralkodik húsvétkor. Ekkor ugyanis minden család összejön a csak „pikniknek” nevezett ünneplésre. Ebben még sok különös nem lenne, ám az már elég furcsa, hogy immár tradicionálisan ilyenkor rendezik a Ghánai Éves Siklóernyős Fesztivált.
Mondjuk nehéz lenne ősi hagyománynak nevezni, hiszen először 2005-ben rendezték meg. A történet szerint az egész 2003-ra nyúlik vissza, amikor az akkori, a főváros modernizációjáért és turizmusért felelős miniszter (írjuk le itt a nevét: Jake Tonka Obetsebi-Lamptey) a Kwahu-hídnál jártában belefutott a fesztivál szervezőjébe. Két évvel később már meg is rendezték az első hivatalos húsvéti siklóernyőzést, melynek fővédnöke az ország elnökhelyettese, Alhaji Aliu Mahama volt.
A magunk részéről egy jópofa képpel kívánunk még egyszer kellemes húsvéti ünnepekt és jó locsolkodást mindenkinek (már aki szereti...): a következő képen látható két alak közül az egyik amerikai elnök. Tessék találgatni! :)
A korábbi posztok közül ajánljuk:
Jennifer Aniston szerelemről és Brad Pittről
Elképesztő képek a legmagasabb függőhídról
Utolsó kommentek